Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec Obora > Malý a Velký Chlum

Malý a Velký Chlum

Malý Chlum

Jedná se o severnější z obou vrcholů. Přestože má v názvu "Malý" je ve skutečnosti vyšší než Velký Chlum, jeho nadmořská výška dosahuje 488 metrů. Vrchol je plochý a travnatý s dalekým a překrásným kruhovým výhledem, říká se mu dokonce někdy Moravský Říp.V roce 2005 zde byla postavena dřevěná rozhledna. O té se říká, že je to největší posed v České republice. Pravdou však je, že umožňuje překrásný výhled do kraje.

Malý Chlum  

Velký Chlum

Jižnější z obou vrcholů, Velký Chlum, je zalesněný vrchol bez rozhledu. Na jeho úpatí vytesal sochař Stanislav Rolínek (1902 – 1931) v pískovcové skále sousoší vůdčích osobností husitské epochy, Jana Husa, Jana Žižky z Trocnova a Prokopa Holého.

Ke vzniku Velkého i Malého Chlumu se váže jedna pověst

To se prý kdysi dávno vsadila bába čarodějnice s čertem o to, kdo z nich za jednu noc nanosí větší kopec písku. Čert prý létal pro písek kamsi daleko a přinášel jej ve velkém plochém koši, kterému se říkalo opákla. Bába byla chytřejší. Čekala vždy, až čert odletí, a pak mu odnášela v zástěře to, co donesl, a sypala na svou hromadu. Čert se divil, že bába má hromadu větší, létal čím dál rychleji, ale nebylo mu to nic platné, bába ho vždy předstihla. Ovšem už ani bába nestačila písek přenášet, protože se čert vracel čím dál rychleji, a tak použila další lest. Měla prý s sebou kohouta a lucernu. Tu rozsvítila ještě před svítáním, kohout zakokrhal a čert, který se právě vracel s opálkou plnou písku, poznal, že sázku prohrál. Ve zlosti hodil opálku na zem mezi oba kopce a vznikl tak malý kopec mezi oběma Chlumy, tzv. Opálka.